Etikett

Etikett (reigi) on kendo väga oluline osa. Selle kohati keerulised põhijooned pärinevad Jaapani väga formaalsest ning stiliseeritud sotsiaalsest süsteemist. Lihtsalt väljendatuna põhineb kendo etikett austusel – õpetaja, vanemate kaasharjutajate, vastase ja oma varustuse vastu.

Tegelikkuses on asi siiski veidi keerulisem. Kendos on pea igal tegevusel oma ettenähtud reeglid, mille eiramine viitab puudulikule õpetusele või võib halvemal juhul tähendada tõsist solvangut. Õnneks (või õnnetuseks) ei too selline eksimus tänapäeval kaasa samu tagajärgi kui keskaegses Jaapanis, kuid siiski on kendo puhul etiketi korrektne tundmine ja järgimine hädavajalik.

Kuna oleks ebapraktiline siin kirjeldada kogu kendo etiketti, milles on oma protseduur praktiliselt iga tegevuse jaoks, on järgnevalt välja toodud vaid mõned põhilised punktid.

[ dojo etikett ]

 1. Saabu trenni alati õigeks ajaks, hilinemine on lugupidamatu nii kaasharjutajate kui õpetaja suhtes.
 2. Suhtu traditsionaalsetesse viisakusavaldustesse tõsiselt, mitte kunagi ära osuta neid möödaminnes või pealiskaudselt.
 3. Enne saali sisenemist võta ära jalanõud.
 4. Kummardu alati dojosse sisenedes ja sealt väljudes.
 5. Tervita oma kaasharjutajaid ja eriti õpetajat esimesel võimalusel.
 6. Ole tähelepanelik, kuula juhiseid hoolikalt ja täida neid koheselt.
 7. Jälgi edasijõudnud õpilasi ning järgi nende eeskuju. Ära istu, lõpeta kummardust ega võta ära kaitseid enne kui seda teeb sinust edasijõudnum. Reastudes juhindu vanemate harjutajate järgi.
 8. Dojos olles istu ja seisa korralikult, ära kunagi küüruta või nõjatu millegi najal, mitte kunagi ära nõjatu oma shinaile. Seizas või sonkyos liikumiseks ära kunagi rooma põlvili olles, vaid tõuse püsti ja kõnni.
 9. Istudes seizasse pane alati esimesena maha vasak põlv. Tõustes seizast, tõsta alati esimesena parem põlv. Istu ja tõuse sirge seljaga, ära upita end üles ega istuma käte najal.
 10. Hoidu kõndimast sensei ja seizas istuva kendoka ees. Alati ürita teistest mööduda selja tagant ja mitte eest.
 11. Saalis ei sööda ega jooda. Saalist väljumiseks või harjutamise katkestamiseks küsi õpetaja käest luba.
 12. Lahkudes jäta hüvasti oma õpetaja ja kaasharjutajatega.

[ varustuse ja riietusega seotud etikett ]

 1. Kohtle oma varustust ja riietust alati austusega, hoolitse selle eest, et nad oleks ilusti kokku pandud ilma ripnevate nööride ja rihmadeta.
 2. Suhtu oma shinaisse austusega. Ära jäta teda põrandale, nõjatu temale, keeruta või lohista teda. Hoia teda heas korras, ilma pindudeta ja hoolitse selle eest, et tsuru (nöör) ja nakayui (nahast rihm) on korralikult pingul.
 3. Kanna oma keikogid ja hakamat hoolikalt, jälgi et keikogi on sile ja ühtlane, mitte eest ja tagant vöökohast lotendav. Hakamat selga pannes astu esimesena sisse vasak jalg, hakamat seljast ära võttes astu esimesena välja parem jalg.

[ etikett harjutamise ajal ]

 1. Harjutades täna oma vastast öeldes onegai shimasu harjutuse alguses ja arigato gozaimashita selle lõppedes.
 2. Harjuta pühendunult. Ära istu trenni ajal muul põhjusel kui varustuse kohendamiseks. Ära räägi asjatult juttu. Kui sensei on harjutamiseks vaba, ära lase tal asjatult oodata.
 3. Ära kanna trennis ehteid.
 4. Kui õpetaja midagi selgitab, kuula hoolikalt. Harjutust alustatakse üheskoos õpetaja märguande peale.
 5. Tee ritsu rei (kummardus seistes) ja za rei (kummardus põlvitades) korrektselt. Hoia kummardust hetkeks enne naasmist algasendisse.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Back to Top